Rachunkowość

„Rachunkowość jest to sformalizowany system zapisu zdarzeń gospodarczych w firmie, umożliwiający uzyskanie, przetwarzanie i prezentację informacji oraz podejmowanie decyzji.”
Rachunkowość to sformalizowany system, gdyż zapis zdarzeń dokonywany jest w sposób z góry określony. Przez lata wypracowano określone wzorce i metody zapisu księgowego, które stały się standardami obowiązującymi w Polsce i na świecie. Wiele z nich unormowanych jest przez prawo i wymaganych przepisami. W Polsce podstawowym aktem regulującym jest Ustawa o Rachunkowości, w Europie natomiast obowiązują Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR) (International Accounting Standards (IAS)) oraz Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) (International Financial Reporting Standards (IFRS)). Powszechnie też księgowi spotykają się ze standardami amerykańskimi, ze względu na obecność amerykańskich spółek w krajach na całym świecie. Amerykańskie standardy noszą nazwę US GAAP (United States Generally Accepted Accounting Principles), co można przetłumaczyć jako Powszechnie Stosowane Zasady Rachunkowości w Stanach Zjednoczonych. Od ostatnich kilkudziesięciu lat obserwujemy systematyczne ujednolicanie przepisów i zasad. Polska Ustawa o Rachunkowości coraz bardziej zbliża się do MSR i MSSF, które z kolei powoli wypracowują kompromis z US GAAP. Coraz częściej zaczyna się więc mówić o International GAAP, czyli Międzynarodowych Powszechnie Stosowanych Zasadach Rachunkowości.

Rachunkowość to system umożliwiający uzyskanie, przetwarzanie oraz prezentację informacji oraz podejmowanie decyzji

Rejestrując zdarzenia gospodarcze, firma zdobywa ogromną ilość informacji. Wie ile sprzedała towarów i po jakich cenach, jakie miała koszty oraz jaki wypracowała zysk, potrafi precyzyjnie określić ile jakich materiałów ma na składzie, ile jest akurat produkcji w toku oraz ile ukończonych produktów leży w magazynie. Informacje te są często przetwarzane: agregowane i segregowane a na ich podstawie dokonuje się kolejnych szacunków. Uzyskane w ten sposób informacje prezentowane są zarządom oraz właścicielom spółki, są wykorzystywane przez banki podczas oceny zdolności kredytowej oraz przez Urząd Skarbowy podczas poboru podatków.

Firmy wykorzystują uzyskane informacje również, a w zasadzie przede wszystkim, do podejmowania decyzji. Dzięki danym dostarczanym przez system rachunkowości mogą zdecydować co jest opłacalne a co nie, co należy poprawić, czego dokupić a co zamawiać w mniejszych partiach, którzy kontrahenci płacą w terminie a którzy się spóźniają i którym należy zlikwidować rabaty za terminowość, w co warto a w co nie warto inwestować, itp.

Oprócz powyższych funkcji rachunkowość ułatwia również codzienne prowadzenie biznesu. Dzięki dokładnej informacji ile materiałów znajduje się w magazynie firma wie kiedy zamówić następną partię. Dzięki ewidencji sprzedaży – wie ile konkretny kontrahent powinien zapłacić i kiedy, a w przypadku gdy wynikają nieporozumienia, firma posiada dokumentację księgową na poparcie swojej racji.

Powyżej odpowiedzieliśmy po krótce na pytanie co to jest rachunkowość. Zapraszamy również do zapoznania się z przygotowanym przez nas przykładem, w którym przedstawiamy wykorzystanie rachunkowości. Wykorzystamy do tego fikcyjną firmę produkującą lodówki.

http://www.findict.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s