Zatrudnianie pracowników i współpracowników

Jeżeli decydujesz się na zatrudnienie pracownika, albo zawarcie umowy cywilnoprawnej ze współpracownikiem musisz znać podstawowe różnice między stosunkiem pracy, a nawiązaniem współpracy na podstawie umowy cywilnoprawnej (zlecenie albo dzieło).

Umowy z przedsiębiorcami

Od takich umów musisz również odróżnić nawiązanie współpracy z innym przedsiębiorcą (np. prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą), który za wykonaną usługę wystawi Ci fakturę.

To jedna z podstawowych różnic. W przypadku relacji z osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej to Ty będziesz płatnikiem podatku dochodowego oraz będziesz odprowadzać składki do ZUS (poza umową o dzieło).

W przypadku relacji z innym przedsiębiorcą, dostaniesz za wykonaną usługę fakturę. Po jej zapłaceniu nie ciążą na tobie żadne dodatkowe obowiązki względem organów administracji.

Zatrudnianie pracownika

Jeżeli chcesz wiedzieć, jaką treść powinna mieć umowa o pracę, zapoznaj się z artykułem Minimalna treść umowy o pracę.

Zatrudniając pracownika masz do wyboru kilka rodzajów umów o pracę, w zależności od Twoich potrzeb.

Nie wiesz, jaki rodzaj umowy o pracę wybrać. Zapoznaj się z artykułem Rodzaje umów o pracę.

Jako pracodawca możesz otrzymywać pomoc w związku z zatrudnianiem osób bezrobotnych. Przykładem jest program dofinansowania wynagrodzenia i składek bezrobotnych poniżej 30. roku życia. Dowiedz się więcej na ten temat.

Od lutego 2016 roku obowiązują nowe zasady dotyczące umów terminownych. Więcej informacji znajdziesz w artykule na ten temat.

Jeśli chcesz zatrudniać pracowników tymczasowych za pośrednictwem agencji zatrudnienia, więcej dowiesz się w artykule Pracownicy tymczasowi – jak wybrać agencję zatrudnienia

Skorzystaj z poradników biznes.gov.pl:

Zatrudnianie nieletniego

W niektórych przypadkach możesz również zatrudnić nieletniego. Dowiedz się jak to zrobić. Zapoznaj się z artykułem Umowa o pracę z nieletnim.

Umowa cywilnoprawna z osobą fizyczną

Jeżeli nie chcesz zatrudniać pracowników, sprawdź, jakie elementy powinna mieć umowa cywilnoprawna, żeby zminimalizować prawdopodobieństwo uznania jej za umowę o pracę. Zapoznaj się z artykułem Umowy cywilnoprawne.

Zatrudnianie cudzoziemców

Przygotowaliśmy dla Ciebie również informacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców i związanych z tym formalności. Zapoznaj się z dodatkowym artykułem Zatrudnianie cudzoziemców.

Skorzystaj z poradnika biznes.gov.pl:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s